Atopický ekzém

Na problematiku dermatitid obecně se jinak dívá klasická, tedy západní medicína a jinak medicína přírodní, naturopatická. Z pohledu západní medicíny je ekzém výlučně kožní onemocnění, jehož příčina, pokud je neznámá, se označuje jako ekzém atopický. K léčbě využívá klasická medicína antihistaminika a lokální aplikaci kortikoidů v podobě mastí. Po lokální aplikaci kortikoidových mastí ale postupně dochází k oslabování kůže a jizvení. Doporučuje se kůži pravidelně promašťovat, vyvarovat se škrabání a poškozování. Tato léčba ale bývá málo účinná, protože řeší problém pouze povrchně a opomíjí hlubší příčiny vzniku onemocnění.

Z pohledu naturopatické medicíny je ale ekzém multifaktoriálním onemocněním a je potřeba jej řešit celostně. Pokožka nesmí být vnímána jako samostatný prvek, ale jako orgán úzce propojený s jinými orgány a systémy. Léčení příznaků má samozřejmě své opodstatnění a využití prostředků západní medicíny je na místě v momentě, kdy došlo k tak značnému porušení povrchu kůže, že hrozí systemická infekce. Zde je na místě vyhnout se tzv. „léčivé krizi“, tedy akutnímu zhoršení příznaků. Kůže je největším eliminačním orgánem, ale je potřeba se zaměřit také na správnou funkci ostatních eliminačních orgánů, tj. tlustého střeva, jater, plic a ledvin. Zlepšení výkonnosti těchto orgánů totiž sníží toxické zatížení, se kterým se kůže potýká, a tím se také sníží riziko zhoršení příznaků onemocnění.

Opomenout nelze ani angažmá nervového systému, protože většině pacientů s kožními problémy se stav zhoršuje zvýšeným stresem. Jedná-li se o stres dlouhodobý, efekt hormonů uvolňovaných z nadledvinek a hypofýzy může být škodlivý. To může zapříčinit celkovou nižší odolnost organismu a tím stimulovat zánětlivé procesy. Zvýšená psychická zátěž, stres a deprese nervového systému mohou vyčerpat zásoby noradrenalinu, a proto je na místě aplikace nervínů. Projevy atopického ekzému mají dle přírodní medicíny původ v propustné střevní stěně. Pokud je narušena stěna tenkého střeva, jdou nestrávené zbytky potravy do krve, která je roznáší po těle a dráždí imunitní systém. Játra nestíhají vylučovat vznikající toxiny, a tak přispěchá na pomoc kůže a vzniká ekzém.

Heřmánek -lidově zvaný též harmaníček, jahodníček, kamilky, matečník, rumánek....Heřmánek má uklidňující,desinfekční a protizánětlivé účinky,mírní křeče a léčí záněty všeho druhu,zejména sliznic. Vhodný je také jako lék při zánětech očí,zánět spojivek,mokvavých vyrážkách,k omývání ran. Heřmánek pomůže i při poruchách menstruace,bolestech podbřišku,nespavosti a i při horečce.

Pacienti se žaludečními poruchami,křečemi,kolikami,nadýmáním,průjmem by měli využít léčivou sílu heřmánku,neboť heřmánek má dobrý vliv na celý nervový systém. Švýcarský kněz, a bylinkář a lékař Johann K vypráví o jedné selce,kterou nazývali sice heřmánková čarodějnice,ale lidé ji často vyhledávali,dokázala navrátit sluch heřmánkovým olejem :-D

 

Hemnek

 

 

V letě na loukách můžeme vidět fialové hlavičky květů jetele lučního ,které velmi lákají včelky :-D

Jeho květy  a listy chutnají i dobytku, proto je velmi často pěstován jako pícnina.

Ranní křesťané bylinu spojovali se Svatou Trojicí a podle tvaru jejího listu vznikl i karetní symbol zvaný kříž.

Ve středověku byl jetel považován za magický prostředek ,který odhání čarodějnice, a nejsilnější efekt měl čtyřlístek představující kříž  a čtyři složky štěstí ( zdraví, bohatství ,sláva a věrný milenec.)

Doporučuje se  na nachlazení ,na kašel a bronchitidu, má protizánětlivé účinky, zlepšuje vykašlávání a rozpouští hleny.

Je výborný pomocník na gynekologické potíže, červený jetel má estrogen-like efekt-obsahuje izoflavonové fytoestrogeny –látky, které mají podobné účinky jako estrogen tělu vlastní (ženský pohlavní hormon) Díky tomu redukuje klimakterické potíže (návaly horka, pocení, nevolnost, podráždění.)Jetel Lun

JITROCEL
Jitrocel je nenápadná a přesto zázračná bylinka. O jeho oblibě svědčí i dlouhá řada lidových názvů - babí ucho, babka, beraní jazyk, celdoň, celníček.

Velmi se mi osvědčilo a doporučuji k vyzkoušení: jakmile dojde k nějakému menšímu zranění, kde není třeba šití nebo i předtím, než do nemocnice na chirurgii vyrazíte, utrhnout pár lístků, rozemnout, pomačkat je v prstech a přiložit na ránu. Když mám pořezaný prst, omotám jej jitrocelem, nechám třeba dvě tři hodiny v klidu působit. Rána se zatáhne, vyschne, nemokvá a velmi rychle se hojí.
Jitrocel tlumí kašel a má protizánětlivé, antibakteriální účinky, léčí chronické záněty sliznic, obzvláště plic – nejlépe ve formě sirupu. Dokáže pomoci i se zánětem očí a spojivek. Působí jako antibiotikum. Čerstvá šťáva se používá při bodnutí hmyzem. Kořen léčí struma. Jitrocel zavěšený v domě ochraňuje jeho obyvatele před ranami osudu.

 


Jitrocel Kopinaty

 

Kalísie -obsahuje hlavně flavonoidy, kvercetin a kempferol. Dále fytosteroly,kyselinu g-linolenovou,vitamíny B,C,vápník železo,chrom,selen. Kalísie je silný antioxidant,diuretikum(močopudný prostředek) a spasmolytikum(prostředek uvolňující křeče,tinktura se používá při různých typech alergií,při zánětlivém onemocnění ledvin a infekčních onemocněních. Vylučuje toxické látky z organizmu, velmi dobrých výsledků dosahuje při likvidaci myomů,cyst. Používá se léčbě očních a infekčních onemocnění. Pomáhá u chorob sleziny,při  bronchiálním astmatu a u plicních chorob.Pročišťuje organismus,snižuje vysoký krevní tlak.

Bylinkáři tvrdí že se jedná opravdu o všestrannou léčivou rostlinu. Má tak široké spektrum léčivosti,že je použitelná téměř všechny nemoci. Kalísie jako tinktura se může používat dlouhodobě ale vždy je dobré si dát po 14 ti dnech pauzu na 14 dní. při velkém zanesení organizmu může dojít vlivem prudké detoxikace k dočasným vyrážkám,nevolnosti,průjmu a slabosti,příznaky většinou odezní po prvních dnech léčby, nesmí těhotné,kojící ani děti.Je to zkrátka takový čistící kartáč,který čistí celé tělo. Jako bonus je i mast z kalísie, která zklidňuje svědivou pokožku,působí příznivě při lupénce,akné i dalších ekzémech,používá se i na křečové žíly,bércové vředy,ostruhy,bradavice,otlaky.......

 

IMG 20210324 112703

 

Kokoška pastuší tobolka - roste na okrajích polí,cest i na zahrádce :-D. Jedná se o plevel který najdeme téměř všude. Název vznikl podle tvaru jejich šešulek,které připomínají pastýřské mošny.

Kokoška je léčebně používaná již od starověku,kdy ji používali antičtí lékaři Dioskorides a Galén. V Řecku a Římě bývala její semena používána jako projímadlo a afrodiziakum. V 16.století ji pak začal jeden italský lékař užívat k zástavě vnitřního krvácení,hlavně pokud se krev objevila v moči. Bývala často opomíjená a nezískala si respekt. Ale čím více jí lékaři pohrdali, o to více ji používali lidoví léčitelé k terapii krvácení.

V 17. století napsal anglický bylinář Nicholas Culpeper ,, Jen málo rostlin má tolik výtečných vlastností jako ta,kterou lidé tolik pohrdají ".

Anglii tuto bylinu nazývali ,,lékárna chudých "V 19.století se začala masivně používat k zástavě krvácení (silná menses,krev v moči,krvavý průjem,či krvácející hemeroidy.)

V době první světové války,když došly léky pro zraněné vojáky na zástavu krvácení,podávali lékaři čaj z kokošky.

Kokoška působí na :kožní choroby,krev,cévní systém,kardiovaskulární,neurologické a psychiatrické potíže......

Kokoka 1

KONTRYHEL
Kontryhelů je více druhů, ale nejznámější je kontryhel obecný. Má celou řadu lidových názvů, které se dnes již nepoužívají, například husí nožka, alchemilka, arcisléz, pláštík Panny Marie.

Kontryhel je hlavně „ženská“ bylinka, dokonce i vypadá tak nějak žensky a působí na všechny ženské potíže. Zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění a donošení dítěte. Kontryhel prospívá i miminku, protože podporuje tvorbu mateřského mléka. Dále tlumí gynekologická krvácení (a to i během těhotenství) a zmírňuje příliš silnou menstruaci i bolesti s ní spojené, má totiž účinky protikřečové. Léčí všechny záněty v podbřišku, například zánět vaječníků a pomáhá i při klimakterických potížích. Působí příznivě na psychiku a prohlubuje spánek. Pomáhá při průjmech a potížích s trávením, podporuje vylučování ledvinových kamenů a je mírně močopudný. Kontryhel nemá žádné kontraindikace ani vedlejší účinky a můžeme jej pít dlouhodobě.
Zevně podporuje hojení ran, akné, ekzémů, bércových vředů a účinkuje jako kloktadlo a výplachy úst při zánětech v ústech.
Vzhledem ke své ženské podstatě je kontryhel vhodný pro harmonizaci ženské stránky, zvláště pak pro ženy, které z jakéhokoliv důvodu odmítají nebo nenávidí svou ženskost. V magických praktikách se proto používá pro spojení s Bohyní

 

Kontryhel

 

 

KOPŘIVA DVOUDOMÁ
Kopřiva nebo také prhlava, prhlinka, nebo žíhavka, je téměř zázračná bylina, má zcela mimořádné detoxikační působení, s úspěchem ji užíváme při chřipkách, podporuje hojení ran, účinkuje i proti průjmům, dokonce při diabetu. Kopřivu lze podávat dlouhodobě, ne však trvale. Přestože má kopřiva protialergické účinky, s úpadkem celkové imunity stoupá počet lidí na kopřivu alergických.
Osobně máme vyzkoušený mimořádný účinek v případě vracejících se úporných ekzémů.
Nálev: polévkovou lžíci sušené kopřivy přelijeme vroucí vodou, zakryté louhujeme 10 minut. Ničím nedoslazujeme ani neochucujeme! Pijeme dva šálky denně po dobu dvou týdnů, na týden přerušíme a ještě jednou (maximálně celkem 3x) zopakujeme. Děti pijí poloviční množství (100 ml 2x denně). Po dvou týdnech by měl ekzém významně ustoupit.Kůru opakujeme podle potřeby až třikrát ročně.
Kopřiva je také lékem na chudokrevnost, můžeme ji zasyrova rozmixovat ve vodě spolu s ovocem a udělat si tak zdravý a krásně chlorofylový koktejl.
Kopřiva obsahuje i poměrně dost hořčíku, který chybí téměř všem lidem, a křemíku, který je důležitý pro kosti, vlasy, nehty, zuby.
Podávání kopřivy nemá žádné vedlejší účinky a není známá aniKopriva Dvoudoma žádná kontraindikace. 

Levandule Kvet

Levandule má domov ve Středomoří.
Levanduli máme všichni rádi, každý ji zná, protože především nádherně voní. Květy sbíráme před úplným rozvitím, to mají v sobě nejvíce silic.
Levandule působí jako účinné sedativum, tlumí bolesti hlavy, uvolňuje křeče v břiše a účinkuje jako antibiotikum. Při senné rýmě pomáhá podrážděným sliznicím její inhalace.
Levandule se ve starověku používala nejen do koupelí, ale i jako bylina proti uhranutí, byla zasvěcená bohyni Hekaté. Ve středověké Evropě obsadila klášterní zahrady, byla to tehdy velmi oblíbená bylinka nejen pro svou vůni, ale údajně i díky své moci chránit před morem. Levanduli při sobě nosily i prostitutky, neboť věřily, že povzbuzuje mužské libido. Možná to bylo ale i proto, že snítka levandule nošená na těle zaručí uchování čistoty duše. Přece jen asi neměly čisté svědomí.
Levandule má pověst silné magické rostliny, pálila se v místnosti, kde se narodilo dítě, jako bylina míru a pokoje. Při meditaci pročišťuje a zjasňuje mysl, umožňuje člověku komunikovat s různými entitami (duchy).Levandule patří do čeledi hluchavkovitých a je to aromatická, léčivá bylinka.Je vysoká zhruba 60 - 120 cm. Je to tradiční léčivá rostlina.Květ obsahuje třísloviny (rostlinné polyfenoly s trpkou a hořkou chutí, obsahují hydroxylové a karboxylové skupiny) a silice (esenciální oleje) s terpeny (organické sloučeniny rostlinného původu).  Na vnější použití je levandule nejlepší ve formě olejů i mastí.  Na kůži lze tento olej použít neředěný. Potírání bolavých míst překvapivě pomáhá při revma, po úrazech, při vykloubeninách, natržených svalech, bolestech, zánětech nervů a migréně. Olej léčí i vředy, infekční rány a povrchové záněty. Levandulový olej je výborný proti různým mykózám (plísním).

 

 

 

Copyright © 2021 Čarovné bylinky. Všechna práva vyhrazena.

  • Poslední aktualizace « : neděle 09 leden 2022, 10:17:31.