Levandule Kvet

Levandule má domov ve Středomoří.
Levanduli máme všichni rádi, každý ji zná, protože především nádherně voní. Květy sbíráme před úplným rozvitím, to mají v sobě nejvíce silic.
Levandule působí jako účinné sedativum, tlumí bolesti hlavy, uvolňuje křeče v břiše a účinkuje jako antibiotikum. Při senné rýmě pomáhá podrážděným sliznicím její inhalace.
Levandule se ve starověku používala nejen do koupelí, ale i jako bylina proti uhranutí, byla zasvěcená bohyni Hekaté. Ve středověké Evropě obsadila klášterní zahrady, byla to tehdy velmi oblíbená bylinka nejen pro svou vůni, ale údajně i díky své moci chránit před morem. Levanduli při sobě nosily i prostitutky, neboť věřily, že povzbuzuje mužské libido. Možná to bylo ale i proto, že snítka levandule nošená na těle zaručí uchování čistoty duše. Přece jen asi neměly čisté svědomí.
Levandule má pověst silné magické rostliny, pálila se v místnosti, kde se narodilo dítě, jako bylina míru a pokoje. Při meditaci pročišťuje a zjasňuje mysl, umožňuje člověku komunikovat s různými entitami (duchy).Levandule patří do čeledi hluchavkovitých a je to aromatická, léčivá bylinka.Je vysoká zhruba 60 - 120 cm. Je to tradiční léčivá rostlina.Květ obsahuje třísloviny (rostlinné polyfenoly s trpkou a hořkou chutí, obsahují hydroxylové a karboxylové skupiny) a silice (esenciální oleje) s terpeny (organické sloučeniny rostlinného původu).  Na vnější použití je levandule nejlepší ve formě olejů i mastí.  Na kůži lze tento olej použít neředěný. Potírání bolavých míst překvapivě pomáhá při revma, po úrazech, při vykloubeninách, natržených svalech, bolestech, zánětech nervů a migréně. Olej léčí i vředy, infekční rány a povrchové záněty. Levandulový olej je výborný proti různým mykózám (plísním).

 

 

 

Copyright © 2021 Čarovné bylinky. Všechna práva vyhrazena.

  • Poslední aktualizace « : neděle 09 leden 2022, 10:17:31.