POPENEC BŘEČŤANOLISTÝ
Popenec nebo také zádušník, kadeřník, kočičí tlapa, kondelík, openec, pupenec.
Popenec má zázračnou schopnost rozpouštět hleny, pomáhá tedy při kašli, zánětech průdušek a rýmě. Má jemné, ale důrazné svíravé účinky. Povzbuzuje vylučování žaludečních šťáv a podporuje látkovou výměnu, účinně čistí játra od těžkých kovů. Odvar z popence (dvě lžičky na jeden šálek, nechat projít varem) je výborné kloktadlo při bolestech v krku. Na zánět žaludku účinkuje nálev (polévková lžíce na šálek vroucí vody, 10 minut louhujeme), pijeme ho 3 x denně mezi jídly. Působí také výborně proti průjmu, nemá žádné vedlejší účinky. Popenec hojí i zevně, je účinný při léčbě zahnisaných, mokvajících a špatně se hojících ran.
Celou nadzemní kvetoucí nať popence s listy i květy sbíráme na jaře, když kvete, mezi 14. a 16. hodinou, má hořkou chuť a s úspěchem se dá použít v kuchyni jako koření.
Věnec ze zádušníku nás učiní vnímavými k zemním bytostem a duchům přírody, zvláště při Valpuržině noci ze 30. dubna na 1. května. Dokonce i jemná, kořenitá vůně této drobné rostlinky povzbuzuje duchovní vnímání a udržuje v nás spojení se zemí.