Třapatka nachová neboli echinacea purpurea, jinak též rudbeckie, se k nám dostala ze Severní Ameriky, kde byla tato vytrvalá rostlina odedávna používaná Indiány jako univerzální protizánětlivý prostředek s významným antibiotickým působením jak proti bakteriím, tak i proti virům a kvasinkám. Kořen žvýkali při namáhavých pochodech a rány zasypávali sušenou bylinou nebo potírali čerstvou šťávou. Třapatku používali i jako protijed při uštknutí chřestýšem.


Třapatka má dokonce i analgetické působení, a čerstvá šťáva znecitlivuje i místně. Novější výzkumy naznačují, že rudbeckie je i vhodným léčivem při nádorovém onemocnění, především rakoviny střev, jater nebo žaludku, a také AIDS. Byly prokázány i afrodiziakální účinky.
Ačkoliv jsou všechny části rostliny léčivé. Tinktura z třapatky je oblíbená jako preventivní přípravek proti chřipce, opakujícím se zánětům močových a dýchacích cest, jako podpora celkové imunity organismu, odolnosti lymfatického systému, ale i při léčbě chřipky už probíhající, kdy se nasazuje ihned při prvních příznacích nemoci. Pomáhá také při bolestech hlavy, v léčbě žaludečních vředů, prostaty a chronických kloubních onemocnění.


Tapatka Nachov

 

Copyright © 2021 Čarovné bylinky. Všechna práva vyhrazena.

  • Poslední aktualizace « : neděle 09 leden 2022, 10:17:31.